Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.


Čajová oblast UVA

Řada z Vás se při nákupu čajů, zejména od společnosti Basilur ptá, co to znamená ono tajemné slovo UVA. Nejedná se o zkratku, ak by se někomu na první pohled mohlo zdát. Uva je název provincie na jihovýchodě ostrova Cejlon, která díky ideálním podmínkám dává za vznik tomu možná nejlepšímu čaji vůbec.

Tato oblast je poměrně řídce osídlená i na cejlonské poměry. Její minulost je poměrně krutá, asi nejhorší časy si zdejší lidé prožili pod koloniální nadvládou Britů, kteří po povstání zdejších rolníků pozabíjeli všechny muže a oblast nechali částečně vypálit. Tato éra však navzdory utrpení přinesla oblasti slávu, titož byli to Britové, kteří zde začali jako první ve velkém pěstovat čaj. Po ukončení koloniální nadvlády pěstování čaje dále vzkvétalo. Místní navazovali na britské techniky a všechny znalosti si následně předávali z generace na generaci.

Proč se zde čaji tak daří?

Může za to více faktorů. První je svahovitost, která je pro čaj z hlediska vláhy ideální, zdejší oblast je navíc nakloněna k východní straně, která čaji prokazatelně svědčí. Západní část oblasti má nadmořskou výšku 1300 metrů nad mořem a směrem k východu klesá velmi pozvolna až k moři. Dalším aspektem je dostatek vláhy, úrodná půda, mírné klima a stabilní množství srážek, to vše čaji velmi prospívá.

Pokud všechny tyto vlastnosti dáme dohromady s tradicí a pracovitostí zdejších obyvatel, máme zaděláno na vyjímečný čaj.

Pokud chcete ochutnat čaj z oblasti UVA, z naší nabídky můžeme doporučit například tento černý čaj od Basiluru