Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.


Čajová oblast Dimbula

Oblast Dimbula se nachází na jihu v centrální provincii Cejlonu. Historie čaje je zde opět spjata s Brity, kteří tu nejdříve po kolonizaci vysázeli kávové plantáže, ty však v 60. letech 19. století postihla dosud neznámá nemoc a produkce kávy ihned klesla na pětinu původní produkce. Až poté se zde začaly hojně sázet indické sazenice čajovníku.

Na vlastnosti zdejších čajů má vliv vysoká nadmořská výška (až 1600 metrů nad mořem), silný vítr a vydatné deště v období monzunů, to vše ovlivňuje chuť čaje a do jisté míry jej dělá jedinečný. Čajové lístky se v oblasti Dimbula díky tradicím trhají obvykle delší, než jinde. Čaj ve zdejší oblasti má obvykle světlejší barvu, ale naprosto vyniká svou vůní, které je velmi výrazná. Zdejší čaj obsahuje také více teinu (přírodní kofein obsažen v černých čajích), díky čemuž se doporučuje pít nejpozději v brzkých odpoledních hodinách.

Významným odběratelem čajů z oblasti Dimbula je například značka čajů Jones, která ze zdejších lístků čajovníku vyrábí zejména zelené čaje, které nabízí jak v čistém provedení, tak také z různými příměsemi, ať už se jedná o aroma citronu, jasmín, bergamotovou silicí (earl grey) nebo s příměsí ovoce graviola, taktéž známého jako soursop.