Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.


Čajová provincie Nuwara Eliya

Nuwara Eliya, tento poněkud zvláštní název je spojen s pěstováním a výrobou toho možná úplně nejlepšího čaje na světě, ale také s působivou historií.

Oblast Nuwara Eliya leží v jižní-centrální části Srí Lanky, chcetel-li Cejlonu. Nachází se v nadmořské výšce kolem 2000 metrů nad mořem. Když začátkem 19 .století Britové narazili na tuto tehdy neobydlenou oblast, začli se zde okamžitě usazovat koloniální úředníci, svým klimatem jim totiž připomínala Velkou Británii. Oproti tropickému počasí ve zbytku Cejlonu zde nacházeli chladnější podnebí. Netrvalo to dlouho, než bylo zjištěno, že se zde neuvěřitelně daří rostlině čajovníku, i když ve skutečnosti to dlouho trvalo, byl zde nejdřív vysazen kávovník, který zlikvidala agresivní plíseň, která vyhubila kávovník na celém ostrově.

Lístky čaje z této vysokohorské oblasti Nuwara Eliya jsou známé také pod označním Orange pekoe. Jedná se o černý čaj, který je tvořen pouze ze dvou nejvrchnějších lístku čajovníku, tedy těch nejmladších. Odborníky bývá často označován jako nejlepší čaj na světě.

V našem obchodě lze nalézt čaj z této oblasti například v tomto dárkovém čaji.